

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 395 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.8 A |
| Gate Charge | 6.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 50 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 11563
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09677
Ext.Price$0.09677
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09677 | $0.09677 |
| 10 | $0.09139 | $0.91390 |
| 50 | $0.08630 | $4.31500 |
| 100 | $0.08193 | $8.19300 |
| 500 | $0.07779 | $38.89500 |
| 1000 | $0.07294 | $72.94000 |
| 3000 | $0.06840 | $205.20000 |
| 5000 | $0.06684 | $334.20000 |
